Dekoratif Kanvas Tablo Seçimi

Posted by davincicanvas 19/04/2017 0 Comment(s)

İç mimarların vazgeçemediği bir obje; kanvas tablolar. Son zamanlarda artık bizler (tüketiciler) de  kanvas tabloları dekorasyonlarımızda vazgeçilmez bir ürün olarak görmeye başladık. Fakat, iş kanvas tablo seçimi olunca aklımız karışmaya başlıyor.

Düşünün, duvarınıza bir tablonun çok güzel duracağından eminsiniz, bulunduğunuz ortamın havasını değiştirecek olmasından dolayı heyecanlısınız. Sadece önünüzdeki tek engel, nasıl bir tablo tercih edeceğiniz. Araştırmaya başladınız. Yaşadığınız yere yakın bir tablo galerisine gittiniz. Kapıdan girer girmez birden kafanız karışıktı, iyice allak bullak oldu. Bir başka alternatif olarak, internette gezinmeye başladınız. Kanvas tablo örneklerinin bulunduğu siteleri dolaşıyorsunuz. Yüzlerce hatta binlerce çeşit bir anda karşınıza çıktı. Yarım saatte ürün seçimini bitireceğinizi zannediyorken, bir bakmışsınız saatlerce bilgisayarın başından kalkamamışsınız. Yine de ne seçeceğiniz konusunda tam karar verememişsiniz. Çiçek tablosu mu seçeceksiniz, daha modern veya soyut bir çalışma mı? Diyelim ki ne çeşit bir kanvas düşündüğünüz netleşti, bu sefer de renk seçiminde kararsız kaldınız. Diyelim ki renk seçimine de karar vermeyi başardınız. Peki hangi ölçüyü tercih etmeliyiz? En iyisi, bu karışıkla başınızı ağrıtmadan önce makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Kanvas Tablo Seçiminde Boyut ve Oran 

Evimize ya da işyerimize kanvas tablo seçimi yapacağız. İlk olarak tabloyu kullanacağımız yüzey nasıl bir alan. Bu seçeceğimiz boyut ve resim oranını etkileyen bir kriter. Evimizde, salon veya oturma odamızı renklendirmek istiyoruz. Koltuk takımımızın arkasına tablo seçimi yapacağız. Yada yatak odasında yatak başına bir resim seçeceğiz. Peki antrede kullanacağımız bir imaj arıyoruz. Acaba hepsine aynı tablo uyar mı? Şimdi bunlar üzerinde biraz ipucu verelim.

Salona Kanvas Tablo Seçimi

Üçlü koltuk takımlarının arka duvarına kanvas tablo seçtiğimizi düşlünelim. Parçalı tablo istiyorsanız; minimum 80cm * 120cm, maksimum 90cm * 150cm arasında seçim yapmanız daha uygun olacaktır. Tek parça düşünüyorsanız; minimum 60cm * 120cm, maksimum 80cm * 150cm ölçü aralığındaki ürünler sizin için ideal olacaktır. Bu şekilde ölçüde altın orana yaklaşmış oluruz.

kanvas_tablo_secimi_salon

 

Yatak Odası Kanvas Tablo Seçimi

Yatak odalarımızda çoğunlıkla yatak başında uygulamak üzere tablo seçiminde bulunuyoruz. Bu alanda seçeceğimiz ürünlerde yatay (panaromik) kanvas tabloları seçmeniz daha uygun olacaktır. İsterseniz tek parça ya da üç parçalı tabloları kullanabilirsiniz. Ölçü olarak 45cm*135cm iyi bir ölçüdür. Buna yakın olan (daha küçük ya da büyük)  ölçüleri de kullanabilirsiniz.

kanvas_tablo_secimi_yatak_odasi

Kanvas Tablolarda Renk Seçimi

Birkaç örnekte renk seçiminde yol göstermeye çalışalım.

Yine salonda üçlü koltuk arkasına tablo seçtiğinizi varsayalım. Böyle bir durumda, tablonuza hakim olan renkler,  salondaki aksesuarlarınızın renklerinde olabilir. Örnek verirsek, koltuklarınızda kullandığınız kırlentiler, perdeleriniz (özellikle dekoratif fonların renkleri) gibi objeleri göz önüne alabilirsiniz. Seçeceğiniz tabloda tamamlayıcı renk olan tonları da koltuğunuzun ana renginde seçerseniz göze hitap eden bir kompozisyona kavuşabilirsiniz. kafanız karıştıysa diye, aşağıdaki resim ile daha açıklayıcı olmaya çalışalım.

kanvas_tablo_secimi_renk

Etiketler: kanvas tablo

Leave a Comment