KANVAS TABLO ve SAĞLIK

Posted by davincicanvas 17/04/2017 0 Comment(s)

   Teknolojinin gelişmesiyle dekorasyon anlayışımız da gelişiyor. Son yıllarda baskı teknolojisinin daha fazla yaygın hale gelmesiyle, duvarlarımızı renklendirmek  için seçeneklerimiz arttı. Bundan en çok yararlanan ise kanvas tablo üreticileri oldu. Hem internetin yaygınlaşması, pazarlama açısından avantaj sağladı hem de son kullanıcının ürün tercihinde alternatiflere daha rahat ulaşması kolaylaştı.

 

Oluşan bu yeni kanvas tablo pazarında herkes rekabet içinde ve herkes az uğraşla ve az bütçeyle en yüksek kazanca ulaşmaya çalışıyor. Ama unutulan şey ise önce sağlık sonra kazanç ilkesi. Son kullanıcıların bu açıdan bilinçlenmesi, üreticilerin de kendini yenilemesine yol açacak.

 

Kanvas tablo ve kimyasallar

 

Dijital baskı yapılan her ürün kimyasal içermektedir. Bu nokta da bu kimyasallarda kullanılan maddeler çok önemli. Örneğin ; solvent ve eco-solvent mürekkepler en zararlı olanlarıdır. Kanserojen içeriklidir. Buna rağmen bir çok firma tarafından daha düşük maliyetli olduğundan müşterinin duvarında yerini alıyor. 

 

  Eco-solvent ve solvent bazlı mürekkepler normalde dış mekanlarda -diğer adıyla outdoor- kullanılan mürekkeplerdir. Fakat Almanya'da alınan bir kararla bu ürünleri kullanmak sağlığa ciddi anlamda zarar verdiğinden; hem dış mekanda hemde iç mekanda bu maddeleri içeren ürünleri kullanmak yasaklanmıştır.  Şimdi düşünün, bu derece zararlı bir ürün, ne yazık ki ülkemizde çocuklarımızın odalarına kadar girmiş durumda. 

 

    Eco-solvent ise ismindeki eco kısmından dolayı daha masum gözükse de sadece solventin seyreltimiş halidir. Yani yine evimizde kullanılmayacak kadar zararlıdır. 

 

Şu andaki durumda; birçok firma,  solvent ve eco-solvent  ürünlerini müşteriye satmaya çalışıyor. Genelde de böyle yapan firmalara en çok satış yaptıran özellik ise ürünlerinin düşük maliyetli olup müşteriye daha çekici gelmesidir. Fakat, dediğimiz gibi son kullanıcıların ürünün özelliklerini bilmemesi, pazardaki ürünlerin kıyaslanmasını zorlaştırıyor.

 

Hangi Kanvas Tabloları Tercih Etmeliyiz

 

  Su bazlı , içmekan (indoor) ürünler sağlığınız için en iyisi olacaktır. Ayrıca su bazlı ürünler , dünya çapında sağlık açısından onaylanmış ürünlerdir. Bu nedenle kanvas tablo teknolojisinden yararlanmadan önce satıcıya ne tür mürekkep kullandığını kesinlikle sorun. 

 

Bir Kanvas Tabloda Kullanılan Mürekkebin Solvent ya da Su Bazlı Olduğunu Nasıl Anlarım ?

      

    Su bazlı ürünler , sadece sağlık alanında değil ; kalitede de diğerlerine farkını gösterir. Solvent bazlı ürünlerde basım sırasında olan renk kaybı %20-%30 civarındadır. Bu renk kaybının üstüne birde 1-2 yıl içinde renk solması da eklenecektir. Böylece elinizde sadece sağlıksız ve cansız renklerde bir tablo kalacaktır. Keskin bir kokusu vardır ve en ufak bir darbede bile çizikler oluşur . Yani solvent bazlı bir kanvas tablonun renginin daha soluk olduğunu , su bazlının ise daha canlı renklere sahip olduğunu göreceksiniz.Su bazlı mürekkeplere hp, canon, epson gibi firmalar yaklaşık  50 yıla kadar garanti verebilmektedir. 

 

Sizlere tavsiyemiz, eğer ürün seçimini internetten yapıyorsanız, kesinlikle ürün açıklamalarında bu detayları arayın. Eğer satıcı, sizlere bu açıklamaları sağlamamışsa, onlarla ileitişime geçerek hangi boyalarla üretim yaptıklarını öğrenmeye çalışın. Unutmayın ki, göz zevkimiz asla sağlığımızdan önemli değildir. Hem zevkimize hitap eden hem de sağlığımızı tehdit etmeyen ürünleri kullanmanız dileğiyle.

 

Leave a Comment